З кожним роком в нашій країні збільшується кількість людей,що захоплюються акваскейпінгом. Цього року 18 конкурсантів з України взяло участь в міжнародному конкурсі, що організовують японці(IAPLC). Це невелика цифра, але все ж не можна не відзначити, що популярність природнього акваріуму серед наших співвітчизників зростає. Яскравим прикладом цього і водночас приємною несподіванкою особисто для мене стала перемога нашого земляка Григорія Поліщука на конкурсі дизайну рослинних акваріумів, що проходив у Москві. Мені особисто вдалось поспілкуватись із Григорієм на тему створення його конкурсної роботи.
1. Радий привітати тебе із перемогою у конкурсі країн СНГ.Особливо приємно,що саме український учасник виборов звання кращого акваскейпера серед країн співдружності. Ознайомившись із опублікованими в мережі матеріалами, я помітив,що ти майже ніде не описуєш сам процес створення своїх робіт із чисто технічного боку. В чому причина?
- Дякую за привітання . Радий, що моя композиція так високо була оцінена суддями конкурсу дизайну рослинних акваріумів країн СНД . Я переважно ділюся секретами і набираюся досвіду в приватних бесідах з однодумцями по інтернету. Не думаю, що процес створення моїх композицій містить такі секрети до яких важко дійти самому . Якщо є щось справді цікаве, то я обов’язково цим ділюся з усіма .
2. Повертаючись до твоєї конкурсної роботи «Лісова тиша», цікаво дізнатись якою ти її задумував і якою вона в результаті(чисто суб’єктивно) вийшла? Чи багато із запланованого ти вмістив у цей скейп,чи вдалось реалізувати головне? Я знаю, що перед тим, як закладати новий акваріум, ти майже завжди промальовуєш майбутній скейп у ескізі. Зберігся замальовок до цієї роботи?
- Звичайно, є відмінності між задуманим скейпом і кінцевим результатом. Намальований на папері ескіз не завжди гарно виглядає під водою. Це стосується і «Лісової тиші». Проте основне, що я хотів передати в композиції «Лісова тиша», а це глибина простору, на мою думку мені вдалося.
3. Розкажи про підготовку та вибір декорацій конкретно для «Лісової тиші».
- Коріння дерев для скейпа я шукаю на природі . Місто Івано-Франківськ омивається з двох сторін гірськими річками. Після частих повеней можна видивитися дуже гарні зістарені коряжки закрученої форми. Не завжди вдається знайти потрібне для конкретного скейпа коріння , тому кінцевий варіант збираю з кількох різних частин. Перед закладкою коріння в акваріум я його обробляю - вимочую в хлорованій воді , чищу від залишків кори . Далі закріплюю шурупами окремі частини коріння та обмотую мохом вигідні для композиції місця.
- А чому саме в хлорі? Переважна більшість акваріумістів виварюють у сольовому розчині.
- Коріння в солі не виварюю тому, що сам процес виварювання навпаки активує смоли деревини, а хлорка - це швидка дезінфекція і вона вивітрюється швидко.
4. Окремим питанням хочеться виділити твій вибір грунту та принципи закладання його в «Лісовій тиші». Судячи з фото, рослини не надто примхливі отже і грунт, я так розумію, не особливо «заряджений»? Майже у всіх твоїх роботах ти використовуєш пісок. Чим це продиктовано?
- Грунт в «Лісовій тиші»: - TetraPlant Complete Substrate,TetraPlant InitialSticks, TetraPlant Crypto, глина як джерело поживних речовин - Кварцевий пісок - основний грунт - Білий дрібнодисперсний пісок - для дизайну ( гарно контрастує по кольору і розміру з кварцитом) Взагалі я експериментую з грунтовими сумішами для акваріума. Ще не знайшов для себе найкращий варіант.
- Чому використовуєш саме грунти Тетри?
- Просто я бачив акваріуми запущені на тетрі - шикарні рослинки за пару тижнів і ще, коли я запускав акваріум з "Лісовою тишею", спеціально планувалися прості рослини, щоб показати людям, що навіть з простих рослин можна створити гарну композицію .
5. З приводу самого обладнання: бачу, що данний скейп у тебе зроблений в банці із закритим верхом. Це принципова позиція,чи просто на момент закладання не було іншої банки? Якою кількістю акваріумів диспозиціонуєш зараз у себе вдома?
- «Лісова тиша» і ще кілька моїх конкурсних робіт зроблені в акваріумах з закритим верхом. В той час, коли я планував замовлення акваріума, я не враховував такі моменти як чорний силікон, ребра жорсткості і висоту, котрі в подальшому мені ускладнювали догляд за акваріумом. Зараз я замінюю на відкритий з надпрозорого скла. На сьогоднішній день в мне проживає два акваріуми.
6. Стосовно освітлення.Я помітив, що ти використовуєш світильники із флоресцентними лампами. Вважаєш що для неглибоких акваріумів достатньо такої потужності? В «Лісовій тиші» ти також використовував лампи денного світла? Які саме ставиш і чому флоресцентні? Маєш досвід використання металгалідних ламп?
- В своїх акваріумах я використовую люмінесцентні лампи. Вони рівномірно розсіюють світло по акваріуму. В "Лісовій тиші" використовував Т8 Hagen(Life Glo, Sun Glo , Flora Glo). Якщо правильно підібрати t ламп, їх розташування , кількість, і відтворити сонячний день, схожий до екваторіальної зони, то рослини проявлять себе у всій красі. Можливо, для нового акваріума я підберу світильник типу МГ+Т5 .
7. Чи велику роль для тебе відіграє те, з якого скла зроблений збірник? Чи є суттєві відмінності при фотографуванні акваріума, якщо він виготовлений з оригінального скла? Твої банки виготовлені на замовлення? Якщо так,то на що в першу чергу звертаєш увагу?
- Усі свої акваріуми я робив на замовлення по індивідуальним розмірам - основні вимоги в мене були:
- Не надто високий акваріум - досвід показав, що рівень води для великих конкурсних акваріумів в 35-40 см це максимум. - Дуже широкий - легше передати глибину, об"єм, перспективу. - Надпрозоре скло - впливає на кольоропередачу при фотографуванні.
- Чому не виготовляв свої банки за розмірами, що пропонують японці?
- Мені дуже важливо щоб акваріум був глибоким і панорамним - я дуже люблю панорами, а ті, що японці придумали, то для початківців, щоб їм легше було композиціі виставляти.
8. Використовуючи каністровий фільтр, ти користуєшся схемою обслуговування цього дивайсу за японськими стандартами, чи маєш якийсь свій рецепт? Якщо так, то в чому різниця?
- Користуюсь зовнішніми каністровими фільтрами Tetratec EX - обслуговуються по інструкції ))
В фільтр заряджаю: 1шар - керамічні кільця ( для розбивання току води ); 2 шар - біогубка (біологічне очищення спец. бактеріями ); 3 шар - біо кульки ( їх спеціальна структура має дуже велику площу , що дозволяе розміститись великій кількості бактерій біоочисників); 4 шар - на основі синтипону ( для фільтраціїї від найдрібніших часточок)
9.На твоїх фотографіях я ніде не помітив систем подачі вуглекислоти. Це і не дивно, зважаючи,що всі фото конкурсні. Яке саме обладнання використвовуєш, який принцип вважаєш найбільш ефективним?
- На ринку зараз багато різних пристроїв для подачі СО2 в акваріум. Деякі розчиняють його повінстю у воді, деякі подають у вигляді дрібних бульбашок.. Акваріумним рослинам потрібно ще витратити багато енергії для видобутку вуглекислого газу з вугільної кислоти . Враховуючи те, що акваріумні рослини краще споживають не розчинений у воді СО2, я використовую дифузори за принципом фірми ADA (фірми аналоги - H2O CUBE , Danerle , Resun).
Ось таким простим є рецепт успіху від франківчанина Григорія Поліщука. Ну що ж, щиро бажаю тобі, Григорію, частіше радувати нас свіжими роботами, із нетерпінням будемо чекати на новини з Японії!
понеділок, 19 липня 2010 р.
понеділок, 21 червня 2010 р.
Old wood in grass...Норберт Сабат (Norbert Sabat)
Розміри : зовнішні 150х55х55,без фільтраційної камери 135х55х55,товщина скла 12 мм,клеєна чорним силіконом.Загалом робочий обєм близько 500 літрів.
Фільтрація:самп 80х40х40 із наповненням 25 літрів кераміки,губки та вата.Помпа AquaMedic OR 3500, лампа lampa UV 5W (вбудована,але поки що не вмикалась).
Освітлення: світильник AquaMedic 2x150W (Aqualine 5200K ),час роботи 7.5 годин.
Обігрів: Jager 150W i 75W
Подача СО2: балон 5 кг,редуктор AquaMedic, зовнішній дифузор AquaMedic 1000.
Добрива: Tropica Plant Nutrition, KNO3, K2CO3, KH2PO4, PGP Ferro+, постійна підміна води біля 60 літрів на добу(100% RO + PGP HydroMineral)
Параметри води: pH 6.7-7.0, KH 2-3, GH 3
Грунт: Tropica PlantSubstrat, річковий базальт фракція 3-5мм,пісок фракція 1 мм,активоване вугілля, Penac W, Bacter 100.
Декорації: коріння
Флора: Microsorium narrow, lilaeopsis brasilensis, glossostigma elatinoides, littorella uniflora, vallisneria nana, hemianthus callitrichoides, Taxiphyllum barbieri, hemianthus micranthemoides, Vesicularia ferriei, eleocharis accicularis
Фауна: Otocinclus sp., Rasbora sp. Galaxy, Paracheirodon simulans, Caridina japonica, Mikrogeophagus ramirezi, Crossocheilus siamensis, Tateurdina ocellicauda.
Цей акваріум в певному сенсі є моїм комерційним «дебютом»,а на додаток ще й найбільшим акваріумом,в котрому я мочив пальці.Акваскейп був закладений у Macieja Wawrzkowicza з Варшави,а підговорив його Marcin Zieliński.Мушу визнати,що це був (і все ще є) серйозний виклик,оскільки в той момент коли шановне панство звернулись до мене(вересень 2006) я не займався рослинним акваріумом вже більше року,а вдома в великих муках визрівав мій проект на ADA 2007.Іншими словами мені бракувало вміння і крім цього я ніколи не займався банками таких розмірів.Зважаючи на те,що в майбутньому Мачєй планує зробити цю банку морською,єдиним способом вирішити питання із фільтрацією був самп із додатковою камерою(на загал це просто бокова панель,приклеєна збоку акваріума,що зменшує його довжину із 150 см до 135 см).
Акваріум був встановлений на сталевому стелажі в стіні,що розділяє вітальню та кабінет Мачєя,і створює гарний архітектурний елемент інтер'єру помешкання.Під акваріумом знаходиться самп розміром 80x40x40 см,серцем котрого є помпа AM OceanRuner 3600.В самому сампі та в елементах зєднувальних труб знайшлось місце для всього потрібного обладнання,а саме: дифузор CO2 AM 1000, балон CO2, лампа UV, обігрівачі, подача добрив GRO-TECH, фільтр RO, керування освітленням і т.п.Акваріум знаходиться в будинку панельної конструкції.Його вага із обладнанням сягає близько 800 кг,і стоїть він майже посередині кімнати,а не біля стіни,як це зазвичай роблять.Через це Мачєй трохи хвилювася.В якості світильника використано AquaMedic з двома лампами по 150 Вт.
Основною проблемою цього аранжування було те,що це мала бути двостороння композиція,а це було важко виконати,оскільки ми не могли використати прийом,що забезпечує візуальну глибину,а саме не було можливості засипати грунт з нахилом до переднього скла,та висаджувати рослини від найменших до найвищих в такому ж порядку.В цій ситуації я не міг використати жоден із прийомів,який дав би результат в звичайному односторонньому акваріумі.На додаток це має бути банка проста в обслуговуванні,а в мене було всього-навсього 55 см по ширині.Ну що ж,починаємо забаву...
В якості грунтової підкладки я використав новий продукт Tropica – суміш торфів та землі насиченої поживними речовинами,різних фракцій.В сумі я всипав в банку 6-6.5 кг цієї суміші,що дало шар товщиною 1-1.5 см на всій площі...а чи буде воно працювати,це покаже майбутнє.Додатково засипав в підкладку ADA Bacter, також невелику кількість PenacW і вугільний пил власного виробництва(для тих хто зацікавився це просто перетертий в дрібний порошок пил із картриджів для очищення води).
Усе це було накрито зверху пластиковою сіткою для садівництва з розміром дірок 5мм,а зверху на сітку я засипав річковий базальт. Сітка має запобігати змішуванню підкладки під час пересаджування рослин,але незнаю чи це спрацює,бо новий продукт Тропіки має дуже дрібну фракцію.
Це мало бути аранжування в стилі Ryoboku з кількома досить масивними коріняками,які знайшли Мачєк та Марчін на торфовищі.Оскільки корінь не надто сподобався Мачєку,ми вибрались на пошуки іншого до магазину фірми MHK. Саме там ми розжились 120кг основного грунту, передивились три палети із корінням,вибравши дві штуки,котрі попри все не були придатні аби утворити центральну композицію.Доля всміхнулась нам по дорозі до Янек,ми побачили кусок деревини дуже цікавої форми і фактури.Після укладання цього шматка із меншими,вийшла непогана композиція,котрою я залишився дуже задоволений.
Коли ми помістили нашу конструкцію в акваріум, то зрозуміли що тепер перед нами стоїть іще одна проблема- наша коріняка кидала величезну тінь(це видно на фото степ 6) , і цю проблему треба було вирішувати.Ми уклали каміння так,щоб основна частина тіні падала на галявину із піску та каміння,де будуть рости невибагливі до світла рослини.
Після того як хардскейп був готовий, прийшов час саджати рослини,в діло пішли ножиці та пінцет.Не буду вдаватись у деталі-акваскейпінг це важка праця,під кінець дня я був виснажений як фізично, так і психологічно;)Головними рослинами в моїй композиції стали microzorium narrow, lilaeopsis brasilensis, мох та eleocharis.Як доповнення у роботу пішли valisneria nana, HC, Littorella uniflora, Hemianthus micranthemoides а також Glossostigma elatinoides (HM i Glosso були висаджені трохи пізніше).На початковому етапі була висаджена утрикулярія,але вона почала хворіти незрозумілою болячкою і була видалена із акваріуму.На самому корені я прикріпив мох(мені дуже хотілось підкреслити красиву фактуру нашої знахідки,тому моху було посаджено зовсім небагато,мені не хотілось,аби корінь виглядав як палка на котру натягнули волохату шкарпетку).
Після 8-ми годин боротьби ми закінчили роботу,а результат ви можете спостерігати на фотографіях розташованих нижче.Попереду у цього акваріума ще декілька місяців подорожі до фінального вигляду,але я впевнений що він себе ще покаже,у цієї банки великий потенціал.Головна проблема це те,що це не мій акваріум.А Мачєй(власник)в момент закладання акваскейпу був початківцем в рослинному акваріумі,отже я не зможу присвячувати цій банці багато часу.Ускладнюють справу ще й такі деталі як самп,постійна підміна води та металгалід-для мене це все в новину і я не впевнений в своїх подальших кроках.Ми обидва дуже зайняті люди,немає багато часу на догляд(тому так багато автоматичних пристроїв).
Декілька фото під час закладання авторства Марчіна.
Ось так виглядає все внутрішнє устаткування для банки.
03.02.2007: Від моменту запуску минуло уже майже два місяці,але й надалі є проблеми із стабілізацією банки-немає надто серйозних проблем із водоростями (окрім позеленіння шиб,але це в майбутньому вдасться побороти),але загальний стан рослин мене зовсім не задовольняє.Найбільшою проблемою є те,що я неможу спостерігати банку щодня,а відповідно відразу реагувати на усі зміни.Постійна підміна води це хороше рішення, бо це звільняє нас від фізичної праці і дозволяє підмінити стільки води,скільки захочемо,але це рішення не позбавлене вад.Через це неможливо зрозуміти скільки банка потребує мікро та макро.При класичній підміні завжди можна висмоктати залишки органіки та видалити водорості,а ось у нашому випадку все залишається всередині.Я все-таки трохи вирахував пропорції NO3 30ppm i PO4 1.5ppm та щотижня по 60ml TMG.На разі я відключив автоматичні підміни і намагаюсь контролювати банку класичним методом,тобто хочу побачити,що відбувається в банці без підмін,та скільки він «їсть» макро в тиждень.
18.02.2007: Все ще проблеми із нормальним станом рослин. HC,HM стоять на місці, lilaeopsis i glossostigma не ростуть так як потрібно,а на шибах все ще наростає зелений пил.Я вирішив перейти на чисту RO воду та збільшити щоденні дози Fe i Mn додаючи PGP Ferro+.Сам скейп трохи вийшов з під контролю-креветки розгребли пісчаний пляж засипали його грунтом із річки,а сторона банки від кабінету Марчіна вигладає «ніяк»,хоча поки що,не це для мене найголовніше.Коли рослини прийдуть до тями, я подумаю над тим,як довести аранжування до гарного вигляду.
22.03.2007: Здається малими кроками,але ми всетаки вирівняли баланс.Декілька тижнів тому ми під'єднали автоматичний автодозатор,отже все стало більш систематизованим.Ось теперішні кількості HM 10ml/dz, TMG 8ml/dz, Ferro+ 8ml/dz, суміш KNO3 i K2CO3 (близько1.2ppm NO3 i 1.1ppm K щодня). Вдалося дуже обмежити появу зеленого пилу на склі(десь на 90 відсотків менше)що була спричинена акумуляцією фосфору,але тепер з'явились легкі проблеми із червоними водорослями.Аранжування вийшло з під контролю і думаю скоро буде трохи змінене-зробимо його більш видовищним на сторону від вітальні.
Квітень 2007: я перестав займатись акваріумом, віддавши його під опіку власників.
Серпень 2007: моя перша зустріч із акваріумом від квітня...і позитивні враження!Я сподівався що буде гірше,але крім декількох очевидних недоробок все виглядає дуже непогано. Швидше за все постійна підміна та великий об'єм акваріуму це ключ до успіху і така екосистема може вибачити багато помилок.Після трьох годин роботи над аранжуванням я довів його до пуття.Оскільки кімната стала відпочинковою і в ній рідко хто буває,я вирішив зробити акцент на стороні від вітальні.Чи буду я займатись цією банкою далі,час покаже...
Весною 2008 року я перестав займатись цим акваріумом взагалі.
Мітки:
Норберт Сабат,
польські акваскейпери,
сетап,
фото
четвер, 27 травня 2010 р.
Конкурс дизайну рослинних акваріумів країн СНД.
Ідея провести конкурс народилась у колах російських та українських акваріумістів.Серед ідейних ініціаторів і ентузіастів,які вдихнули життя в цей міжнародний проект,присутні чимало досвідчених та іменитих акваскейперів-прихильників «рослинного» напрямку в акваріумістиці,за плечима яких успішна участь в найавторитетнішому IAPLC (Міжнародному Конкурсі Дизайну Рослинних Акваріумів,що проводиться щорічно компанією ADA (Японія)).
Завдання,яке ставлять перед собою організатори цього конкурсу – популяризація і розповсюдження ідей естетично-художніх напрямків в сучасній акваріумістиці.
Нажаль,я особисто не встиг взяти участь у цьому конкурсі,але мені дуже приємно,що перші двоє призерів мої земляки.Отже,насолоджуйтесь.
Поліщук Григорій Миколайович «Лісова тиша» Гран-прі
Гребенюк Олександр Євгенійович «На світанку» Золотий приз
Чернишов Анатолій Юрійович «Заповідна стежка» Срібний приз
Грішанов Дмитро Леонідович «Alter Ego» Бронзовий приз
Решта учасників та більш детальна інформація на http://aquajournal.ru/
Завдання,яке ставлять перед собою організатори цього конкурсу – популяризація і розповсюдження ідей естетично-художніх напрямків в сучасній акваріумістиці.
Нажаль,я особисто не встиг взяти участь у цьому конкурсі,але мені дуже приємно,що перші двоє призерів мої земляки.Отже,насолоджуйтесь.
Поліщук Григорій Миколайович «Лісова тиша» Гран-прі
Гребенюк Олександр Євгенійович «На світанку» Золотий приз
Чернишов Анатолій Юрійович «Заповідна стежка» Срібний приз
Грішанов Дмитро Леонідович «Alter Ego» Бронзовий приз
Решта учасників та більш детальна інформація на http://aquajournal.ru/
Мітки:
акваскейпінг,
конкурс,
український акваскейпінг,
фото
R.I.P. 04.11.2006-07.01.2007 :) Норберт Сабат (Norbert Sabat)
Розміри : 90x45x45 скло Guardian, товщина 10мм
Фільтрація : Eheim 2026 + Lily pipe P-2 + Fluval surface skimmer,наповнювачі губки, ADA BioRio, вата.
Освітлення : Arcadia 3series HQI 150W (ADA NA-Green), 2x18W (Arcadia Freshwater), час включення :10:00-22:00 (2x18W), 14:00-20:30(HQI).
Обігрів : Немає
Подача СО2 : балон CO2 5kg, редуктор AquaMedic, дифузор AquaMedic 1000 (лічильник бульбашок AquaMedic - 1.5 бульбашки/сек), подача 24год на добу
Мінеральні добрива : Brighty K, Green Brighty Step1, Green gain, Green bacter, ECA , заміни води 45-50l кожні 5 днів (RO+водопровід 1:1)
Параметри води : KH 3-4, GH 7-8, pH 6.7-6.9
Грунт : ADA Powersand M(4літри)+L(2літри), Amazonia soil (30літрів), Bacter 100, Tourmaline BC, PenacW, активоване вугілля, Bright sand (0.5літра), товщина грунту від 1 до 18 см.
Декорації : Manten stone
Флора : Glossostigma elatinoides, Eleocharis acicularis, Valisneria nana, Lilaeopsis novae-zelandiae, Lilaeopsis brasilensis, Taxiphyllum barbieri, Echinodorus tenellus
Фауна : Otocinclus sp., Caridina japonica, Neritina natalensis, Clithon sp., Hyphessobrycon pulchripinnis, Crossocheilus siamensis
Проект цього акваріуму розпочав своє життя восени 2005 року,коли після довгих роздумів я дійшов висновку,що час повернутись до більших акваріумів (на цей момент в мене вдома було два акваріуми по 44 літри та 48 ). Цього разу я вирішив зробити все «як книжка пише», подбав не тільки про гідне устаткування,а й гідне укомпонування акваріуму в просторовому середовищі самої квартири.Усе це потребувало немалих зусиль:потрібно було перемеблювати дві стіни кімнати (знайти місце для тумбочки під акваріум,робочий стіл та комод),тому вся процедура зайняла багато часу.
В квітні 2006 кімната була готова, і я почав скуповувати комплектацію. Більшість предметів(скло,тумбочка,дифузори,світильник,тести,щітки,коврик під акваріум і т.п.) і так само всю флору та фауну я придбав за допомогою Pawła (http://www.aquamagic.pl/) , якому я дякую за допомогу.Грунти та добрива ADA, а також декорації - це заслуга Adama Paszczeli та Adama Stefanowskiego (http://www.adashop.pl/) , а також Jeff'a Senske з USА.
Тумбочка була виконана згідно з моїм проектом, на кшталт класичної ADA Cube Garden Cabinet, тому вона ідеально підходила під стиль меблів IKEA, які я так люблю. Тумбу було виготовлено повністю із ДСП 18мм, в частині де стоятиме фільтр, вона обклеєна студійною губкою для шумоізоляції.На данному етапі,дивлячись на конструкцію,я б зробив проект тумби без центральної перегородки,бо так було б набагато зручніше.
Я досить довго не міг вирішити,з якого скла робити банку,бо хотів досягнути найкращого візуально ефекту.Акваріум із скла OptiWhite дуже хороший,але ціна занадто завищена,а я не люблю переплачувати.Тому мій знайомий порадив мені банку виготовлену зі скла Guardian, яке можливо не має такого блакитного забарвлення як OptiWhite ,але під світлом металгалідів виглядає не менш красиво, а коштує на якісь 50 відсотків менше.Мушу сказати,що банка була склеєна дуже якісно, тому я усім рекомендую надійне джерело Pawła з Варшави.
Можна сказати,що десь на початку червня я вже був готовий до старту,але...Було дуже жарке літо,на роботі повний завал,а мені не вистачало цікавого кореня. Зважаючи на те,що це мала бути композиція із корінням та камінням, мої плани на запуск були перенесені на невизначений термін (вся правда в тому,що літо не краща пора для хоббі;) Завдяки допомозі Adama Paszczeli мені вдалося дістати Manten stones з Японії,отже в мене вже було від чого відштовхуватись в плані сторення аранжування. Отже, маючи на руках вищезгаданий камінь, я вирішив зупинитись на типі композиції Iwagumi,який, напевно, є моїм улюбленим. На початку жовтня я був готовий повністю,тому почав замовляти рослини і стягувати все на один конкретний вікенд посеред місяця.Після цього почали відбуватись події,котрі змусили мене подумати,що цей акваріум проклятий,і я його ніколи не зможу запустити його...
Першою невдачею було те,що рослини, які я замовив в Plantis,приїхали в такому стані,що довелося їх відправити назад.Старт акваріуму було відкладено на тиждень. Все б нічого,якби не факт,що в дома в мене вже були приготовані три саджанці утрикулярії і трошки інших рослин, котрим треба було «перечекати» ще один тиждень. Після траблів із попередніми продавцями, я вирішив замовити рослини в Лодзі, але і тут з’явились проблеми. Деякі види рослин по якості були дуже погані, деякі, котрі я отримав, взагалі були не тими, під назвою яких їх продали. Нажаль, я не міг більше чекати, тому почав закладати акваріум. Під час роботи виявилось,що в мене немає активованого вугілля,довелось розламати вкладку для фільтра RO і шкрябати вугілля ножем.Звичайно ж після цілого дня,вугілля, яке мені так бракувало,було знайдене.В фільтр я впаяв UV лампу,але після заливки води виявилось,що корпус лампи не герметичний і мені залило під тумби.Рекламація по лампі зайняла десь біля декількох тижнів,але нова приїхала уже герметична,тільки виникла нова проблема ... вона не світила(фатум?). В решті-решт, вона так і лежить у мене в тумбі,бо сил на її підключення в мене не залишилось.В цей же час я чекав на електротаймер, який вислали на адресу іншої квартири в моєму будинку (помилково). На щастя, продавець вислав мені ще один, вже за вірною адресою,повернений моїм сусідом товар зробив свою справу. Також були трабли із креветками Амано та Отто,через це був момент,коли почали рости водорості,але швидка інтервенція врятувала ситуацію.Правда через мою лінь загинуло близько 10 креветок,оскільки я полінився поміняти одного разу воду і рівень NO3 критично підскочив до 100ppm.Було ще кілька дрібних невдач,що відбили в мене охоту...
Все,досить переверзій- Let's get started !!!
В новій банці я вирішив створити досить класичне Iwagumi, яке базується в основному на невисоких рослинах переднього та середнього планів, таких як мох, утрикулярія та тенелус.В цьому немає жодних інновацій,але я не хотів створювати якихось вишуканих композицій.Основною відмінністю був «пляж» в центральній частині банки,а не по всій його довжині біля передньої шиби,як я це робив раніше.
Першим і головним пунктом було закладення солідної основи, яка б могла прослужити мені як мінімум два роки і витримати декілька аранжувань.Основними додатками були : (PenacW препарат, який має стабілізувати акваріум протягом довгого часу ) , Bacter 100 ( суха суміш бактрій, що відповідають за розщеплення різних речовин,наприклад за перетворення азоту в грунті), подрібнене активоване вугілля ( підживлення та основа для розвитку бактерій ,також стабілізує акваріум), Tourmaline BC ( мінеральна суміш заліза,алюмінію,кальцію,бору та магнію).До всього цього я всипав 6 літрів PowerSand.Цей грунт є базовим тому, що живить кореневу систему рослин,має пористу структуру,що забезпечує хороший тік води в нижніх шарах грунту,і являється прекрасним «домом» для бактерій. PowerSand я насипав з легким нахилом до передього скла, при чому залишив між грунтом і шибою близько 2-6 см порожнього місця. PowerSand додатково присипав Bacter100 i PenacW.
Зважаючи на те, що структура PowerSand дуже пориста, можна припустити, що коріння будуть сильно чіплятись за неї, а це спричинить проблеми при пересадці рослин. Правда в грунтах типу ADA,найчастіше рослини дуже легко витягуються із грунту,обрізається коріння над самою поверхнею(залишаючи в грунті більшу чатину кореневища),з якої згодом дещо проростає нагору. Аби обмежити це явище до мінімуму а також полегшити пізніші модифікації аранжування (наприклад створення невечикого «пляжу» перед переднім склом), я вирішив скористатися садівничою пластиковою сіткою з діаметром отвору 4 мм. Побачимо в майбутньому, чи буде це діяти, а на даний момент нічого поганого я про цей спосіб сказати не можу.
Наступним етапом була засипка поверх PS грубого шару амазонії, яка є чимось на кшталт гранульованої землі для вирощування рослин. Amazonia має дуже багато переваг: понижує рівень pH і жорсткість води в акваріумі,дуже дрібна та легка, відповідно в неї дуже легко саджати рослини, добре амортизує вагу каміння, особливо у випадку з композицією Iwagumi,має багато поживних субстанцій,що стимулює рослини на початковій стадії росту,має темний колір,отже створює дуже натуральний контраст із рослинами,а також дуже позитивно впливає на самопочуття риб.Попри все це,Амазонія має одну ваду: дуже велика кількість поживних речовин, які вивільняються в воду при запуску, може спричинити розвиток водоростей, тому рекомендують часті та великі підміни води, якщо ви застосовуєте Амазонію.
Після того як основна частина грунту засипана, настав час створити так званий хардскейп, використовуючи мої Manten stones. Я хотів створити якусь більш менш класичну композицію, яка базується на одному центральному камені, закладеному згідно «золотого січення», а також декількох доповнюючих камінців. Після півторигодинної забави, я не був зовсім задоволений тим,що вийшло але, коли акваріум заріс, композиція була чарівна. Нажаль, фото із самого процесу створення композиції немає, бо я не хотів тримати в одній руці камінь, а в іншій фотоапарат. Після того як був закладений останній камінець,я досипав Амазонії в місця між камінням, та висипав на передній план Bright sand. Після двох днів як банка була залита водою, я замінив один із каменів з правого боку на інший.
Коли хардскейп був готовий, настав час висаджувати рослини. Забава із пінцетом та ножицями. Перед посадкою, грунт був сильно зволожений за допомогою оприскувача(цю процедуру я повторював до декількох десятків разів,аби рослини не пересохли).Це дуже важка частина роботи-поділити на маленькі кущики такі рослини як елеохаріс,тенелус та лілаеопсіс.Єдине, що мене тішило - за день перед цим, я приготував близько 40-50 камінчиків з лави розміром 3-4 см, до яких я прив’язав яванський мох (це зайняло в мене декілька годин),отже єдине, що мені залишалось зробити, це порозкладати ці «обмотиші» на передньому плані в формі дивану.
Прийшов час заповнити банку водою (в основному з під крану,оскільки в мене не було достаньої кількості RO), ввімкнути фільтр та СО2. В воду я влив brighty K, Green bacter та Green Gain. Перші три тижні в акваріумі працював додатковий фільтр Eheim ecco 2231, заповнений в основному активованим вугіллям та синтепоном. Впродовж цього періоду, я додавав brighty K, Green bacter i Green Gain і підміняв воду 40-50 літрів кожні 3 дні. На другий тиждень, я запустив креветок Амано,Отто; на третій тиждень запустив риб,а на четвертий почав додавати добрива Step1. В планах було вмикати лампу UV,але як я вже писав,руки до цього так і не дійшли. В першому варіанті аранжування я висадив утрикулярію,але Амано так працелюбно працювали над нею,що я щодня бачив відірвані листочки в воді. В решті-решт, я замінив її на глоссостігму. Але найбільшою моєю проблемою були червоні водорості ,які спочатку вкрили частину валіснерії,а потім і решту рослин.Отже цей скейп не справдив моїх сподівань і був ліквідований через 9 тижнів. На зміну цьому аранжуванню прийшло мінімалістичне івагумі, яким я був задоволений більше. Звичайно, перед тим як все поміняти, я зробив контрольний знімок. Тобто цей знімок зробив Piotr Suty (за що йому дуже вдячний). Для зйомки, був використаний Nikon D70 з двома студійними спалахами.
Дивлячись на цю роботу, я розумію,що вона має багато слабких місць, і не є такою,якою я очікував побачити.Фото банки було відіслане на конкурс ADA 2007, але в мене не було особливих сподівань і місце в другій або третій сотні,це максимум,що їй світило.Мушу визнати що ця аранжація стала дуже повчальною для менев плані акваскейпінгу,і маю надію в майбутньому я зроблю щось таке,чим дійсно буду задоволений.
Мітки:
акваскейпінг,
Норберт Сабат,
польські акваскейпери,
сетап,
фото
Підписатися на:
Дописи (Atom)